Erkek Yöresel Kıyafetler

Erkek Yöresel Kıyafetler Erkek Yöresel Kıyafetler, Yöresel kıyafetlerinin adları nelerdir?, Erkeklerin giydiği şalvara ne denir?, Gümüşhane yöresel kıyafetleri nelerdir?, Yöresel kıyafetlerimiz nelerdir Konya?, Adana yöresel kıyafetleri nelerdir?, Karadeniz bölgesi yöresel kıyafetleri nelerdir?

Erkek Yöresel KıyafetlerYöresel kıyafetlerinin adları nelerdir?

Üst Giysiler: Harmani, salta, çuha, hırka, fermane, erkeklerde Cepken, yelek, içki/mintan. Alt Giysiler: Şalvar, don, erkeklerde; zıvka, çakşır. Bütün Giysiler: Çarşaf, üç etek, kaftan, bindallı, entari, cübbe feraca. Ayak Giysileri: sarı pabuç, çedik yemeni, çarık, mest, çepik, lapçin, merkap ve çorap.

Erkeklerin giydiği şalvara ne denir?

Potur ( şalvar ) her zaman uçkunudur. Yandan yırtık cepli ve cep ağızlarından başlayarak paçalara kadar kaytan işlemeli olup, yöreseldir.

Gümüşhane yöresel kıyafetleri nelerdir?

Başa ise çember sarılırken, güney kesimindeki yerleşimlerde kadın kıyafetlerinde bindallı, cepken,ceket, iç gömlek, içlik entari, üç etek, göğüslük, yelek, sarka, şalvar, don,(tuman), şal kuşak, şal peştemal,tepelik veya fes, ayağa yün çorap veya kabaralı kundura giyilir.

Yöresel kıyafetlerimiz nelerdir Konya?

Araştırmadan elde edilen birinci temel sonuç, Konya ili kadın giyiminde günümüze kadar korunabilen ve kültürel mirası yansıtan geleneksel kıyafetler içerisinde bindallı, üçetek, şalvar, kuşak, salta, mıhlama cıbba ve cepken olarak adlandırılan giysiler önemli bir yer tutmaktadır.

Adana yöresel kıyafetleri nelerdir?

Geleneksel giyim

Adana'nın yöresel kıyafeti şalvardır. Ayrıca bele kuşak da bağlanır. Erkekler "burma bıyık" bırakır. Kasket, göğüs açık beyaz gömlek, siyah yelek, siyah "Adana Şalvarı", beyaz çorap, yumurta topuklu ve sivri burunlu kösele ayakkabı yörede oldukça tercih edilen bir giyim biçimidir.


Karadeniz bölgesi yöresel kıyafetleri nelerdir?

Yörede kullanılan giysiler arasında çarık, kara lastik, potin, entari, peştamal, kuşak, mes ve lastik ayakkabı yer alır. Bunlar arasında en dikkati çekici ise köy kadınlarının entarilerinin üzerine, bellerine bağladıkları, genellikle beyaz, kırmızı, enlice çizgili veya kareli peştemallerdir.

Erkeklerin resmi davetlerde giydikleri kıyafete ne denir?

Blazer ceket ve etek ikilisinden oluşan döpiyesler özellikle resmi davetlerde, şık etkinliklerde, balolarda, düğünlerde ve özel günlerde giyilir. Takım elbise olarak tanımlanabilecek bu özel stil farklı kombinasyonlarda kullanılabilir.

Şalvar diğer adı nedir?

2.2.ŞALVAR ( DERPİ ) : Basma renkli, paçaları lastiklidir.

Fistan kim giyer?

Yaşlı kadınlar günlük yaşamda ve taziyelerde de tercih ediliyor. Bu gün bu kıyafetler Kürt kadınlarının ve erkeklerinin vazgeçilmez birer parçası. Kıras- Fistan (tek parça kadın giysisi), farklı renk ve tasarımlarıyla dikkati çeken yöresel kıyafetler olarak biliniyor.

Urfa yöresel kıyafetleri nelerdir?

Şanlıurfa yöresel kıyafetler nelerdir? Şanlıurfa yöresel kıyafetleri erkekler için sırmalı puşu, köynek, kuşak, kırk düğme yelek, şalvar, çorap ve yemeni; kadınlar için gümüş başlık, hıbriye başlık, köfü başlık, üçetek, köynek, ayze, şalvar önlük ve yemenidir.

Benzer İçerikler
1 Euro Kaç TL