Burdur Da Antik Kent

Burdur Da Antik Kent Burdur Da Antik Kent, Burdurda hangi antik kent var?, Sagalassos da kimler yaşamış?, Sagalassos Antik Kenti hangi ilimizde?, Sagalassos Antik Kenti kim yaptı?, Burdur hangi ilden ayrıldı?, Dünyanın en büyük antik kenti neresi?

Burdurda hangi antik kent var?

Sagalassos (Yunanca: Σαγαλασσός), Antalya'ya 110, Isparta'ya 41 km uzaklıkta, Burdur'un Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeydoğusunda yer alan antik bir kenttir.

Sagalassos da kimler yaşamış?

Burdur'a 100 km uzaklıktaki Burdur-Antalya yolu üzerinde bulunan Antalya - Dağbeli beldesinin 19 km doğusundaki Karaot Köyü sınırları içindedir. Bir Psidya şehridir. Helenistik Döneme kadar uzanan tarihe sahip şehrin sur duvarları ve iki katlı kule ve giriş kapısı ayaktadır.

Sagalassos Antik Kenti hangi ilimizde?

Tarihinde buraya iz bırakanlar arasında; Luviler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Selçuklular bulunmaktadır. Tarihinde birkaç büyük deprem felaketi de yaşayan kent en son Sagalassos kalesinin, Selçuklular tarafından yıkılması sonrası bir müddet unutulur.

Sagalassos Antik Kenti kim yaptı?

Sagalassos Antik Kenti (Burdur)

Burdur hangi ilden ayrıldı?

Roma İmparatoru Hadrian'ın (MS 117-138), Sagalassos'a Pisidya eyaletinin (bugün Göller Bölgesi) birinci kenti ünvanını vermesiyle, en büyük anıtları inşa edilir.

Dünyanın en büyük antik kenti neresi?

Bu bakımdan verilen vergiler fazlalaşmıştır. 1839 Tanzimat hareketinden sonra Burdur, Kütahya ilinden ayrılarak Konya ilinin Isparta kaymakamlığına bağlandı. 1850 yılına kadar bu bağımlılık sürdü.

Sagalassos neden önemli?

DÜNYA'DA EN ÇOK ANTİK KENTİ OLAN ŞEHİR ANTALYA.

Burdur Ağlasun adı nereden gelmiştir?

Keramolojik araştırmalar, arkeometri yöntemlerin yardımı ile Sagalassos'un İmparatorluk döneminde önemli bir çömlek üretim merkezi olduğunu belirlemiştir ve cam üretimi ile metajurjiye kadar uzanan yerel zanaat üretimini ayrıntılı olarak kavramamızı sağlamıştır.

Sagalassos Hangi medeniyet?

Onlarda “Büyük Komutanımız İskender Sagalassos'u aldı. Fakat savaş sırasında en sevdiği cesur komutanlarını kaybettiğinden ağlamaktadır” derler. Bunun üzerine annesi “Oğlum Sagalassos'u aldıysa bırakın ağlarsa ağlasın” der. Bunun üzerine İlçemizin ismi Ağlarsın-Ağlasın-Ağlasun şeklinde kaldığı söylenir.

Sagalassos depremi ne zaman oldu?

Sagalassos, Pisidia Bölgesi'nin Roma İmparatorluk Dönemi'nin en önemli şehridir. Şehirde bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Roma Dönemi'ne aittir. Sagalassos'un ilk tespiti 1706 yılında Fransız gezgin Paul Lucas tarafından yapılmıştır.

Benzer İçerikler
1 Euro Kaç TL