Manisa Yöresel Kıyafetleri

Manisa Yöresel Kıyafetleri Manisa Yöresel Kıyafetleri, Manisa'da yöresel kıyafetler nelerdir?, Yöresel kıyafetlerimizin adları nelerdir?, Ege bölgesi yöresel kıyafetleri nelerdir?, Izmir'in geleneksel kıyafetinin adı nedir?, Manisa'nın en meşhur şeyi nedir?, Manisa'nın yöresel müzikleri nelerdir?

Manisa Yöresel KıyafetleriManisa'da yöresel kıyafetler nelerdir?

Manisa Geleneksel Kadın Kıyafetleri - Manisa

Ayakta el örgüsü kırmızı kısa çorap, kısa konçlu burnu püsküllü sarı çizme; al,yeşil, sarı, mor renkte elde dokuma pamuklu çitare, telli ıstıfa, canfes kumaşlardan belden ve göğüs altından iki düğmeli kısa etekli kollu şalvarla aynı kumaş ve renklerde entari bulunur.


Yöresel kıyafetlerimizin adları nelerdir?

Üst Giysiler: Harmani, salta, çuha, hırka, fermane, erkeklerde Cepken, yelek, içki/mintan. Alt Giysiler: Şalvar, don, erkeklerde; zıvka, çakşır. Bütün Giysiler: Çarşaf, üç etek, kaftan, bindallı, entari, cübbe feraca. Ayak Giysileri: sarı pabuç, çedik yemeni, çarık, mest, çepik, lapçin, merkap ve çorap.

Ege bölgesi yöresel kıyafetleri nelerdir?

EGE YÖRESİ

Ege yöresinde erkekler keçe fes üzerine kefiye, gömlek, kartal kanatlı işlemeli cepken, belinde dolama, kuşak, hançer, nakışlı iğne oyalı mendil, kısa şalvar ve körüklü çizmedir. Bayanlarda ise başta fes, poşi, gömlek, kollu salta ya da ceket, tokalı kemer, saten şalvar ve deri ayakkabıdır.


Izmir'in geleneksel kıyafetinin adı nedir?

Zeybek kıyafetleri yöreden yöreye olduğu gibi zeybekten zeybeğe farklılık gösterse de genel olarak şu bölümlerden oluşur: Başlık: Başta çuha kumaştan fes veya keçe külah bulunur. Bunun üzerine iğne oyası işlemeli yemeni veya kefiye sarılır.

Manisa'nın en meşhur şeyi nedir?

Türkiye'de en çok üzüm, pamuk, tütün ve zeytin yetiştiren il Manisa'dır. Tarım alanında zirvede bulunan Manisa'nın ayrıca Kehribar renkli çekirdeksiz üzümü dünyada meşhurdur. Manisa topraklarının % 91.7'si tarıma elverişlidir.

Manisa'nın yöresel müzikleri nelerdir?

Manisa zeybek bölgesinde yer alır. Türküler genellikle dokuz zamanlıdır. Zeybek havaları, ağır ve yürük türküler, barana havaları, semahlar, gelin ve kına havaları yörenin halk müziği ürünleridir.

Geleneksel kıyafetler ne demek?

Folklorun konuları arasında yer alan geleneksel dokumalar, kıyafetler ve el sanatları ilimizin gösterişli maddi kültür ürünleridir. Giyim kuşam insanın içinde yaşadığı zamana, topluma, geleneklere ve zevklere göre biçimlenmektedir. Günümüzde yöresel kıyafetler sandıklarda yer almakta ancak özel günlerde giyilmektedir.

Kaleve nedir?

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (KALEV) gönüllü mezunlardan oluşan yapısı ile 1985 yılından bu yana eğitim alanında hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur.

Yöresel kıyafetler süreklilik gösteriyor mu?

Yerel giysiler ise, gerek genel görünüş, gerekse kesim itibariyle değişmez. Yalnızca kullanılan kumaşın pahalı veya ucuz, ek süslemelerinin sade veya şatafatlı olmasına göre küçük değişiklikler söz konusu olabilir” (Osman Hamdi ve Launay 1999: 7).

Mersin yöresel kıyafetleri nelerdir?

Mersin ili Mut ilçesi Yörük kadın ve erkek- leri, tene giyilen göynek ile iç donu, üzerine üçetek, cepken, altta şalvar veya çakşırdan olu- şan giysiler kullanmışlardır.

Benzer İçerikler
1 Euro Kaç TL