Şırnak Yöresel Yemekleri

Şırnak Yöresel Yemekleri Şırnak Yöresel Yemekleri, Şırnak en meşhur yemeği nedir?, Şırnak neyi ile meşhur?, Cizre'nin hangi yemeği meşhur?, Şırnak Cizre Neyi Meşhur?, Şırnak ilimizin eski adı nedir?, Şırnak en çok ne yetişir?

Şırnak Yöresel Yemekleri

Perdepilav. Dibi yuvarlak tencereye yumurta ve yağla yoğrulmuş yufka haline getirilmiş hamur yerleştiririz. ... Hekeheşandi. Pilav yağsız olarak yapılır. ... Kipe. ... Kutlık. ... Meyre(Mehir) ... Serbıdev.

Şırnak en meşhur yemeği nedir?

Meyre ya da mehir adıyla bilinen bu yöresel lezzet Şırnak'a özgü bir çorbadır. Ayran ve dövmeyle hazırlanan meyre genellikle başlangıç yemeği olarak servis ediliyor. Yumurtayla kıvamlanan bu çorba, içine pancar ve kabakların da eklenmesiyle oldukça lezzetli ve besleyici bir hal alıyor.

Şırnak neyi ile meşhur?

Şırnak kilim dokumacılığı, motif ve desen zenginliği ile dikkat çekiyor. Sıra sıra dokunan Şırnak kilimleri, Jirki Kilimleri olarak biliniyor. Bu önemli el sanatı ürünlerinden alınabilir. İğne ve boncuk oyaları, yöresel takılar, turik heybesi ya da mizer örtüsü de Şırnak'tan alınabilir.

Cizre'nin hangi yemeği meşhur?

Serbidev pilavı Cizre'nin en meşhur yemeğidir.

Şırnak Cizre Neyi Meşhur?

Cizre kenti ile özdeşleşen Kırmızı Medrese, şehrin batısındaki sur kalıntıları üzerinde bulunur. Kırmızı tuğlalardan örülmüş ve adını bu tuğlalardan almıştır. Cizre Beyliği döneminde II. Han Şeref Bey tarafından yaptırıldığı düşünülür.

Şırnak ilimizin eski adı nedir?

Önceleri Nuh'un Şehri anlamına gelen “Şehr-i Nuh” adı verilen bu kentin adı zamanla değişerek “Şernah”, “Şırnek” ve günümüzde de “Şırnak” halini almıştır. 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Siirt ilinden ayrılarak Türkiye'nin 73. ili olmuştur.

Şırnak en çok ne yetişir?

Şırnak'ta tarım, hayvancılık ve sınır ticareti ekonominin temelini oluşturur. Buğday, arpa ve mercimek üretimi başta gelir. Sanayi bitkilerinden pamuk ekimi yaygındır. Cizre ve Silopi ilçelerinde yüksek kaliteli nar ve üzüm yetişir.

Şırnak neyi meşhur tatlı?

Fıreydin; Şırnak'ın en meşhur tatlısıdır. Hamurun içerisine şeker ve ceviz eklenir. Kızartılır, üzerine şıra dökülmesinin ardından servis edilmektedir.

Şırnak ilinin özellikleri nelerdir?

Şırnak, (Kürtçe: Şirnex) Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Güneyinde Irak, batısında Mardin, kuzeyinde Siirt, doğusunda ise Hakkâri vardır. Şırnak ili nüfusu 557.605'dir. Bu nüfusun %75,1'i şehirlerde yaşamaktadır (2020 sonu). İlin yüzölçümü 7.078 km²'dir.

Şırnakta AVM var mı?

Cizre Park AVM , Şırnak ilinde Cizre Park AVM 'de.

Yöresel yemekler nelerdir?

06 Şubat 2023 TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 7 İlçe, 19 belediye, bu belediyelerde 91 mahalle ve ayrıca 196 köy vardır.

1 Euro Kaç TL